Szukaj
Close this search box.

Ambasady unikają odpowiedzi. Zapytamy ponownie

Po tym, jak Polskę obiegła informacja o inscenizacji podrzynania gardła kukle przedstawiającej biskupa zadaliśmy wielu ambasadom i instytucjom pytanie o jej stosunek do tego zdarzenia. Zapytaliśmy o to, ponieważ te ambasady i instytucje udzieliły poparcia warszawskiej paradzie równości i innym wydarzeniom organizowanym przez środowiska LGBT w Polsce.

Nasze pytania brzmiały następująco:

Gala Mr Mister Gay Poland w Poznaniu była jedną z imprez, którym m. in. Ambasada udzieliła poparcia we wspomnianym powyżej liście. Czy uważa Pan zajście z udziałem drag queen Mariolki Rebell, która zainscenizowała podrzynanie gardła kukle przedstawiającej biskupa za istotny problem społeczny? Czy może Pan wyjaśnić polskiej opinii publicznej stosunek Ambasady do tego wydarzenia?

Niestety, większość ambasad nie odpisała wcale, pokazując przy tym jak istotna jest dla nich opinia publiczna kraju, w którym pracują. Te, które odpisały, uchyliły się od odpowiedzi, najwyraźniej w obawie przed reakcją opinii publicznej.

W czerwcu, kiedy wyrażały poparcie dla działań środowisk LGBT, ambasadom odwagi nie brakowało. Teraz, autorzy odpowiedzi uciekają w ogólniki, z których nic nie wynika. Co ciekawe, Ambasady Wielkiej Brytanii, Niemiec i Luksemburga przysłały nam identyczne odpowiedzi. Ciekawe kto pisze centralnie sterowane komunikaty dla państw popierających działania lobby LGBT…

Zadamy więc pytania jeszcze raz, w formie testu wyboru, aby ułatwić urzędnikom ambasad udzielenie konkretnej odpowiedzi.

Pytanie 1. Czy podrzynanie gardła kukle biskupa, przy aplauzie środowisk LGBT, Ambasada uważa za poważny problem społeczny?

  1. Tak, to zachowanie skandaliczne. Takie czyny trzeba potępiać, ponieważ ich skutkiem są realne akty przemocy.
  2. Nie mamy na ten temat zdania.
  3. Kościół Katolicki zbyt mało robi dla środowisk LGBT, dlatego happening zorganizowany w Poznaniu był uzasadniony.

Pytanie 2. Czy Ambasada potępia antychrześcijańskie ekscesy, do których często dochodzi podczas imprez LGBTI?

  1. Tak
  2. Nie
  3. Nie mamy zdania

Poniżej publikujemy odpowiedź Ambasady Wielkiej Brytanii, Ambasady Niemiec i Ambasady Luksemburga oraz pełną treść naszego zapytania.

Szanowny Panie, 

Dziękujemy za list z dnia 2 września br. dotyczący Gali Mr Gay Poland w Poznaniu, który otrzymaliśmy dzisiaj. 

Rzeczywiście, Ambasada Brytyjska podpisała list poparcia dla czerwcowej Parady Równości w Warszawie oraz podobnych marszów odbywających się w innych polskich miastach. Jednakże poparcie dla tych wydarzeń nie oznaczało wyrażenia przez ambasadę aprobaty dla wszystkich imprez organizowanych przez osoby LGBTI w Polsce. 

Nasze wsparcie zarówno dla społeczności LGBTI, jak i ludzi wierzących, opiera się na przeświadczeniu, że wartości, do których dążą – szacunek i tolerancja – oraz prawa człowieka, są uniwersalne i należą się po równo wszystkim ludziom niezależnie od ich orientacji seksualnej, płci kulturowej, niepełnosprawności, rasy czy wyznania. Stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim formom dyskryminacji i dokładamy wszelkich starań, aby prawa i wolności osób LGBTI oraz ludzi wierzących były przestrzegane w każdych okolicznościach. 

Z wyrazami szacunku,

Ambasada Brytyjska w Warszawie


Szanowny Panie, 

Dziękujemy za list z 2 września 2019 dotyczący Gali Mr Gay Poland w Poznaniu.

Rzeczywiście, Ambasada Luksemburga podpisała list poparcia dla czerwcowej Parady Równości w Warszawie oraz podobnych marszów odbywających się w innych polskich miastach. Jednakże poparcie dla tych wydarzeń nie oznaczało wyrażenia przez Ambasadę aprobaty dla wszystkich imprez organizowanych przez osoby LGBTI w Polsce. 

Nasze wsparcie zarówno dla społeczności LGBTI, jak i ludzi wierzących, opiera się na przeświadczeniu, że wartości, do których dążą – szacunek i tolerancja – oraz prawa człowieka, są uniwersalne i należą się po równo wszystkim ludziom niezależnie od ich orientacji seksualnej, płci kulturowej, niepełnosprawności, rasy czy wyznania. Stanowczo przeciwstawiamy się wszelkim formom dyskryminacji i dokładamy wszelkich starań, aby prawa i wolności osób LGBTI oraz ludzi wierzących były przestrzegane w każdych okolicznościach. 

Z wyrazami szacunku, 

Ambasada Luksemburga w Warszawie

LE GOUVERNEMENT DU GRAND-DUCHÉ DE LUXEMBOURG
Ministère des Affaires étrangères et européennes
Ambassade du Luxembourg en Pologne

ul. Słoneczna 15 . 00-789 Warszawa
Tél.: (+48) 22 507 86 50 
www.mae.lu . www.gouvernement.lu . www.luxembourg.lu


Jego Ekscelencja

Jonathan Knott

Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
w Warszawie

Wasza Ekscelencjo,

W nawiązaniu do listu otwartego ambasadorów z okazji Parady Równości, zaplanowanej w Warszawie na 8 czerwca 2019 roku, w którym stwierdzono:

„Z okazji tegorocznej warszawskiej Parady Równości chcemy wyrazić nasze poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają środowisko gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych (LGBTI) oraz innych społeczności w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami.

Chcemy także wyrazić uznanie dla podobnych starań podejmowanych w innych miastach Polski – w Białymstoku, Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gnieźnie, Katowicach, Kielcach, Koninie, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.”

Oraz w nawiązaniu do wydarzeń, które miały miejsce 10. sierpnia br. na Gali Mr Gay Poland w klubie Punto Punto Club w Poznaniu proszę Waszą Ekscelencję o odpowiedź na następujące pytania:

Gala Mr Mister Gay Poland w Poznaniu była jedną z imprez, którym m. in. Ambasada Wielkiej Brytanii udzieliła poparcia we wspomnianym powyżej liście. Czy uważa Pan zajście z udziałem drag queen Mariolki Rebell, która zainscenizowała podrzynanie gardła kukle przedstawiającej biskupa za istotny problem społeczny? Czy może Pan wyjaśnić polskiej opinii publicznej stosunek Ambasady Wielkiej Brytanii do tego wydarzenia?

Wydarzenia, które miało miejsce w Poznaniu nie można uznać za jednostkowe, bowiem profanacja symboli religijnych i ataki na ludzi wierzących mają miejsce podczas wielu imprez organizowanych przez popierane przez Ambasadę środowiska gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych (LGBTI). Dlatego proszę także o wyjaśnienie polskiej opinii publicznej stosunku Ambasady Wielkiej Brytanii do szeroko pojętego systemowego atakowania Kościoła i obrażania wiernych podczas tych wydarzeń.

...

Więcej interesujących treści

Wesprzyj naszą działalność:

. PLN